Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Wstań rano na trening! Naprawdę warto.

aktywność fizyczna | 29.05.2015
Wstań rano na trening! Naprawdę warto.

Odwieczny dylemat, wszystkich początkujących w bieganiu: trenować wieczorem po wyczerpującym dniu czy poświęcić się i wstać wcześniej z łóżka, by o brzasku wykonać poranny rozruch? Jeśli jesteś w stanie to ćwiczenia podejmuj nad ranem, gdyż poranny jogging lub inna forma aktywności fizycznej mają wiele zalet.

Większość z nas woli lub jest zmuszona trenować popołudniu bądź wieczorem. Głównie dlatego, że praca czy studia uniemożliwiają nam poranny trening. Późno chodzimy spać i nad ranem każde dodatkowe 10 minut snu jest cenne. Myśląc w ten sposób popełniamy błąd, ponieważ poranny trening może okazać się zbawienny dla naszego samopoczucia oraz usprawnić funkcjonowanie całego organizmu, znacznie efektywniej niż dodatkowa drzemka.

Trenując rano pobudzamy swój układ nerwowy, usprawniamy wydzielanie hormonów oraz podnosimy wydajność mózgu. W rezultacie, po przebieżce zbędna może okazać się poranna kawa. Pobudzenie akcji serca, przyspieszenie oddechu oraz wyrzut endorfin do mózgu, czyli wszystko to, co towarzyszy wysiłkowi fizycznemu, mają zbawienny działanie na nasz organizm. Dzięki wzmożonemu ruchowi i pracy mięśni Biegnaca kobietawskakujemy na najwyższe obroty znacznie szybciej i na dłużej niż po małej czarnej. Codzienne obowiązki stają się przyjemniejsze, gdyż taki trening powoduje szybsze uwolnienie neuroprzekaźników - adrenaliny i endorfin. To one odpowiadają za nasz refleks, kreatywność i twórcze myślenie.

Poranny trening to także wspomaganie odchudzanie. Ruch przyśpiesza nasz metabolizm i zgodnie z najnowszymi badaniami, podczas porannej aktywności fizycznej jesteśmy w stanie spalić więcej kalorii niż wykonując trening w pozostałych częściach dnia. Dlaczego? Ponieważ nad ranem poziom glikogenu jest niższy, w związku z tym szybciej pozbywamy się jego rezerw i prędzej przechodzimy na pozyskiwanie energii z zapasów tkanki tłuszczowej. Tak nakręcona przemiana materii utrzymuje się nawet kilka godzin po treningu. Pozwala nam to efektywnie spalać kalorie nawet podczas siedzenia na wykładzie czy w pracy przy biurku.

Poranny trening to nie tylko korzyści cielesne. To także sposób na lepszą organizację w ciągu dnia. Dzięki regularności i systematyczności (niezbędnej w sporcie) nauczymy się właściwe zarządzać swoim czasem i lepiej organizować rytm dnia.

Oczywiście, jeśli naprawdę nie mamy warunków do trenowanie rano, nie rezygnujmy ze sportu. Bowiem każdy trening, nawet wieczorny przynosi szereg korzyści. Najważniejsze jest to, aby trening w ogóle się odbył, a ruch był podejmowany systematycznie.

Zobacz także

Komentarze (4)

Wtorek, 2 czerwca 2015 | 09:10:37 ola 7

Ja niestety nie mogę rano. Praca na szóstą powoduje, że i tak ledwo się wyrabiam :P Ale za to rolki po południu, w zasadzie co 2 dzień!


Wtorek, 2 czerwca 2015 | 09:12:13 Kendric 2

Z tą organizacją to się zgadzam w stu procentach! Ej, to jest dziwne, ale serio tak jest, że im masz więcej zajęć i im lepiej je zorganizujesz, tym masz więcej czasu :) Jakby cudowne rozmnożenie.


Wtorek, 15 września 2015 | 18:57:24 Ania1986 0

Zdecydowanie wole biegać rano to lepszy zastrzyk energii niż kawa :) niestety teraz nie mogę sobie na to pozwolić mam małe dziecko i zostaje z nią rano sama :(


Niedziela, 25 października 2015 | 22:46:42 Ratana 0

ja zaczynam jutro 30 minut na początek starczy