Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Sprawdź czy masz otyłość brzuszną

aktywność fizyczna | 08.05.2014
Sprawdź czy masz otyłość brzuszną

Otyłość jest chorobą, z którą wiąże się występowanie poważnych dolegliwości i powikłań. Warto wiedzieć, że oprócz zwiększonego wskaźnika masy ciała (BMI powyżej 25 kg/m2) duże ilość tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej, tzw. otyłość brzuszna, również zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Cześciej spotykana jest u mężczyzn, ale zdarza się też u kobiet z nadmierną masą ciała, szczególnie po okresie menopauzy.

DietMapNadmiar tkanki tłuszczowej gromadzony w okolicy brzucha (otyłosć typu jabłko) jest o wiele bardziej niebezpieczny niż tłuszcz zakumulowany w okolicy pośladkowo-udowej (otyłość typu gruszka). Dystrybucja takni tłuszczowej w okolicy bioder niesie ze sobą mniejsze ryzyko powilłań i częściej jest problemem estetycznym, z którym borykają sie głownie kobiety.
Tłuszcz trzewny (brzuszny) sprzyja powstawaniu groźnych zburzeń metabolicznych takich jak: zwiększenie stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Uważa się, że stanowią poważny czynnik rozwoju choroby wieńcowej serca. Osoby cierpiące na otyłość brzuszną są ponadto zagrożone wystąpieniem cukrzycy typu 2 i nadciśnienie tętniczego. Wszystkie te powikłania prowadzą do rozwoju tzw. zespołu metabolicznego. Jest to zespół czynników przyśpieszających wystąpienie zawału serca lub udaru mózgu.

Jak zdiagnozować rodzaj otyłości?

DietMap

Pierwszym krokiem do sprawdzenia czy występuje u nas otyłość brzuszna jest zmierzenie obwodu pasa. Wystarczy do tego użyć centymetra krawieckiego.
Jeśli chcemy zrobić to prawidłowo musimy wiedzieć, w którym miejscu przyłożyć miarkę. Otóż pomiaru powinniśmy dokonywać w połowie odległości miedzy końcem żeber a kością biodrową, najczęściej wypada to na wysokości pępka. Pomiaru dokonuje się na stojąco, na wydechu.

  • Wartości graniczne, powyżej których rośie ryzyko powikłąń metabolicznych wynoszą dla kobiet ≥80 cm, dla męzczyzn ≥94 cm.

Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization) poleca wyliczenie wskaźnika obwodu tali do obwodu bioder, WHR (ang. Waist to Hip Ratio). Obwód talii mierzymy identyczne jak w poprzednim przypadku, zaś obwód bioder, również z użyciem centymetra, w ich najszerszym miejscu. W pozycji stojącej, rozluźnionej, ze złączonymi stopami.Wskaźnik WHR wylicza się dzieląc wartość obwodu talii (podaną w cm) przez wartość obwodu bioder (również w cm).

Interpretacja wyniku wygląda następująco:

  • Otyłość brzuszna (typu jabłko) wynik większy od 0,9 (dla mężczyzn) i 0,8 (dla kobiet)
  • Otyłość pośladkowo-udowa (typu gruszka): wynik mniejszy od 0,9 (dla mężczyzn) i 0,8 (dla kobiet)

Takie pomiary i wyliczenia pozwolą nam określić jaki tym otyłości nas dotyczy. Dokonując pomiarów zadbajmy o to, aby centymetr był nie przesuwał, poluźniał i obejmował nasze ciała w poziomie.


Diagnoza i co dalej?

Teraz uzyskane wartości należy skonfrontować z zalecaniami towarzystw naukowych. Jeśli chcemy zmniejszyć zagrożenie wynikające z otyłości brzusznej obwód talii u kobiet nie powinien przekraczać 80 cm, zaś u mężczyzn 94. Natomiast, jeśli obwody przekroczą wartość 88 cm u kobiet i 102 u mężczyzn istniej wysokie ryzyko powikłań zagrażających życiu (choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, zawału). Takie wartości rekomendują eksperci z Narodowego Programu Edukacji Cholesterolowej, NCEP (ang. National Cholesterol Education Program).

Jeśli okaże się, ze występuje u nas problem otyłości brzusznej warto zasięgnąć porady dietetyka jak z nią walczyć. W porę zdiagnozowana i wyleczona otyłość trzewna jest czynnikiem znacznie poprawiającym samopoczucie oraz zmniejszającym ryzyko groźnych powikłań.

Zobacz także

Komentarze (2)

Środa, 16 kwietnia 2014 | 10:39:50 kasia.g 105

z brzuszkiem zawsze jest problem, ale jak mówią: brzuch ćwiczy sie w kuchni! 70% sukcesu to dieta, 30% ćwiczenia


Piątek, 18 kwietnia 2014 | 12:26:40 zosieńka 55

Prawdo to! ;) ja zaczęłam trening an siłowni, ale wiem, ze dieta to podstawa