Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Co wiesz o papryce?

odżywianie, lifestyle | 10.06.2016
Co wiesz o papryce?

Papryka to istna skarbnica witamin! Jest jednym z bogatszych w kwas askorbinowy (witaminę C) warzywem. Czy wiecie, po którą odmianę i kolor sięgać, aby uzupełnić swoją dietę w korzystnie działające substancje?

Papryka należy do rodziny warzyw psiankowatych, do tej samej, do której zaliczamy pomidora i bakłażana. Niegdyś uchodziła za roślinę ozdobną, niezdatną do spożycia, a wręcz trującą. Przywędrowała z Ameryki Południowej do Europy pod koniec XV wieku. Sławę i pożytek z tego warzywa możemy zawdzięczać Węgrom, dzięki którym błyskawicznie się rozprzestrzeniła w potrawach znanych na całym świecie - gulaszu i leczo.

To właśnie z węgierskich papryk wyizolowano czysty kwas askorbinowy. Za to odkrycie autor, Alberto Szent-paprykaGyorgyiow otrzymał nagrodę Nobla. Do dziś papryka jest jednym z lepszych źródeł witaminy C. Najlepszym zaś jest czerwona. W jednej sztuce znajdziemy nawet 150 mg tego cennego przeciwutleniacza. To znacznie więcej niż w cytrynach czy pomarańczach, powszechnie uznawanych za dobre źródła witaminy C. Co więcej, podczas obróbki termicznej papryka traci mniej witaminy, niż inne warzywa czy owoce. Dlaczego? Ponieważ szybko mięknie, przez co czas jej gotowania jest krótszy. Mimo tego, najlepiej jeść paprykę na surowo. Oprócz bogactwa w witaminę C papryka to niskokaloryczne warzywo, idealnie zatem nadaje się do chrupania między posiłkami. W każdej świeżej jest także sporo związków mineralnych (wapń, potas, żelazo, magnez) oraz witamin z grupy B. Dzięki nim warzywo pozytywnie wpływa na samopoczucie, kondycję układu nerwowego, a także kości i mięśni. Ponadto papryka reguluje ciśnienie krwi oraz chroni przy tym przed zwapnieniem naczyń krwionośnych. Papryka obfituje także w błonnik pokarmowy, zatem będzie polecana dbającym o linie, cukrzykom i osobom cierpiącym na zaparcia.

Papryka czerwona to eliksir na skórę i wzrok. Dostarczy beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Już ½ średnie sztuki zaspokaja ok. 70% zapotrzebowania człowieka na ten przeciwutleniacz. Cała papryka nam więc piękną cerę, o zdrowym odcieniu. Dzięki wsparciu witaminy C zwolni proces powstawania zmarszczek, ponieważ to właśnie ona odpowiada za syntezę kolagenu. Papryka czerwona zawiera także zawiera również rutynę, w związku z tym jest nieoceniona, gdy nasze naczynka krwionośne są kruche.

Papryka zielona to źródło kwasu foliowego Jedna sztuka w ok 25% realizuje dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Zielona papryka polecana będzie szczególnie kobietom planującym ciąże lub ciężarnym(ze względu na wpływ kwasu foliowego na hamowani rozwoju wad cewy nerwowej u płodu). Ponadto kwas foliowy poprawia parametry krwi (wpływa pozytywnie na układ nerwowy i działa krwiotwórczo). Papryka zielona to również nieocenione źródło witaminy E, istotnej dla pięknej skóry.

ostra paprykaPapryka żółta zawiera luteinę i zeaksantynę (przeciwutleniacze należące do barwników karetonoidów), które niwelują wolne rodniki w siatkówce oka, i w ten sposób zapewniają nam dobre widzenie.

Papryka występuje w wielu odmianach, kształtach, barwach i rozmiarach. Ponoć im mniejsza tym bardziej zdradliwa, czyli ostra. Za najostrzejszą uznaje się niewinną i śliczna papryczkę habanero. Z bardzo ostrą papryką muszą uważać dzieci, kobiety karmiące piersią, osoby starsze oraz chorujące na dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub układu trawiennego. Wszyscy inni mogą jeść swoje ulubione gatunki bez obaw dla zdrowia. Ostre papryki są cennym źródłem antyoksydantu - kapsaicyny. Udowodniono jej przeciwnowotworowe działanie. Jednak unikamy jej nadmiaru bo osiągniemy przeciwny skutek.

Zobacz także