Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Nie daj się jesieni!

lifestyle | 24.09.2014
Nie daj się jesieni!

Na dworze zimno, szaro i siąpi. Jesienią tracimy letnią energię, mniej chętnie wychodzimy na zewnątrz, nie mówiąc już o codziennym joggingu. A szkoda, bo ruch może okazać się dla nas zbawienny, zwłaszcza gdy dni są mniej słoneczne. Z pomocą przychodzi także dieta, którą jesienią warto wzbogacić w sezonowe warzywa i owoce.


Nieuchronnie zbliża się jeden z mniej wyczekiwanych okresów w roku - sezon jesienno-zimowy. Dni stają są mniej słonecznie i zdecydowanie krótsze. Przyczynia się to do pogorszenia nastroju, może powodować chandrę, odbierać chęci czy dobry humor. Większość z nas staje się ofiarami braku słońca, co przypłacamy nie tylko gorszym nastrojem, ale także złym samopoczuciem i większą skłonnością do przeziębień.

Naukowcy znaleźli termin określający okresowy spadek formy i nazywają go sezonowym zaburzeniem afektywnym (z ang. SAD - seasonal affective disorder), a za jego wystąpienie obwiniają właśnie brak słońca. Uważa się, że przez niedostateczne naświetlenie dochodzi do zaburzeń neuroprzekaźników w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Wymyślona nawet specjalną fototerapię, która ma na celu zwalczanie przygnębienia. My jednak zalecamy mniej drastyczne metody, oczywiście na mniej drastyczne objawy. Bo jeśli pogorszenie nastroju i apatia utrzymują się mimo przedsięwzięcia właściwych środków warto zasięgnąć porady lekarza.

Rusz się!
Im bardziej nie masz siły i ochoty na aktywność fizyczną tym bardziej jej potrzebujesz. Musisz się przemóc i każdego dnia aktywnie spędzać minimum 30 minut, najlepiej na świeżym powietrzu. Ruch pobudza zdecydowanie lepiej niż napój energetyczny czy kolejna kawa. Ponadto odpręża, dodaje energii redukuje stres. Jeśli aktywnie spędzimy popołudnie lub poranek nasz mózg zwiększy produkcję endorfin, które zwane są hormonami szczęścia, a wydzielenie kortyzolu (hormonu stresu) zostanie zmniejszone. To nie są tylko prawdy powtarzane od pokoleń. To fakty udowodnione badaniami.

Najedz się witamin i składników mineralnych
Chociaż najlepszych ich źródłem są warzywa i owoce, jesienią nie obędzie się bez porządnego kubka kakao, które dostarczy nam cennego magnezu, wspomagającego pracę mózgu. Po więcej substancji, pozytywnie wpływających na nasz organizm sięgajmy jedząc sezonowe warzywa i owoce. Wybór jest ogromy, bo schyłek lata obfituje w dary naszej ziemi, takie jak: dynia, bakłażan, cukinia, jarmuż, kalarepa, brokuły, kukurydza, brukselka, mirabelki, śliwki, jabłka, gruszki czy winogrona. Sięgajmy także po źródła kwasów omega 3, które usprawniają pracę systemu nerwowego. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych, siemieniu lnianym, orzechach i migdałach.

Zadaj o leczniczy sen
Jesienne i zimowe pory roku to idealna okazja, aby się wyspać. Wieczory są długie i chłodne, chętniej wiec zaszywamy się pod kocem z ulubioną książką. Relaks i odpoczynek to punkt obowiązkowy codziennej praktyki zdrowotnej, mającej na celu pozbycie się złego nastroju. Naukowcy udowodnili, że zaburzenia snu i niedostateczny czas na regenerację zwiększają ryzyko wystąpienia depresji. Dlatego w ciemnie i chodne dni dbaj o zdrowy sen. Odstaw używki, energetyki, kawę i alkohol, zwłaszcza przed położeniem się do łózka.

Nawadniaj organizm
Nawet małe niedobory wody mogą pogarszać nastrój i samopoczucie. Zadbajmy o to, aby w ciągu dnia wypijać przynajmniej 1,5 litra mineralnej wody niegazowanej. Dzięki właściwemu nawodnieniu unikniemy bólu głowy, osłabienia koncentracji, wspomożemy metabolizm i regenerację ciała. W wodzie zachodzą kluczowe dla funkcjonowania organizmu procesy, nie może jej zatem zabraknąć. W każdym okresie roku.

Zobacz także

Komentarze (1)

Środa, 24 września 2014 | 10:09:25 Gabi 49

ja codziennie piję kawę lub kakao z chili i się nie daję :D