Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Twoje jelita są leniwe? Wspomóż je dietą

odżywianie | 06.10.2015
Twoje jelita są leniwe? Wspomóż je dietą

Zaparcia zdarzają się każdemu. Przyczynia się do nich niewłaściwe żywienie, stres czy brak ruchu. Jednak nieustanny problem z wypróżnieniem jest uciążliwy i może świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego przewlekłych zaparć nie należy lekceważyć. O ile w przypadku sporadycznych problemów podczas wizyty w toalecie ulgę przynoszą medykamenty, o tyle w zaparciach chronicznych pomocy należy szukać w diecie, gdyż doraźne środki mogą przynieść odwrotne od oczekiwanych efekty.

Zdrowy człowiek wypróżnia się średnio 2 razy dziennie przez większość lub wszystkie dni w tygodniu. Częstsze wizyty w toalecie mogą wskazywać na biegunkę, a niemożność wypróżnienia się minimum 3 razy na tydzień to sygnał, że dokuczają nam zaparcia. Zaparciu, oprócz braku wypróżnień, towarzyszą bóle podbrzusza, wzdęcia i uczucie ciężkości.

W większości przypadków przyczyna zaparć tkwi w niewłaściwym stylu życia. Najczęściej źródłem kłopotów Zaparciejest nieregularne odżywianie oraz zła jakość spożywanych posiłków: mało warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych czy wody. Dochodzi do tego brak ruchu, stres, powstrzymywanie się od wypróżnienia, a także zbyt częste stosowanie leków przeczyszczających.

W zależności od przyczyny zaparcia problem ten dzielimy na:

  • zaparcia nawykowe, których główną przyczyną jest niewłaściwy styl życia (zła dieta i brak ruchu) lub długie powstrzymywanie się od wizyt w toalecie (w pracy, w podróży czy na mieście);
  • zaparcia czynnościowe, spowodowane zaburzeniami funkcji jelit
  • zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego lub anomaliami

Jeśli zaparcie nie wiąże się z przewlekłą chorobą możemy z nim skutecznie walczyć dietą i zmianą stylu życia!!

Przede wszystkim:

  1. Jedz regularnie o stałych porach. Najlepiej 4-5 razy dziennie, niewielkie porcje. Jedz wolno, unikaj połykania powietrza.
  2. Zmień nawyki żywieniowe. Opieraj menu na pełnoziarnistych produktach zbożowych, włączaj do diety surowe i gotowane warzywa, świeże i suszone owoce. Wspomóż się także kefirem, maślanką lub zsiadłym mlekiem, czyli produktami mlecznymi, które zawierają żywe kultury bakterii.
  3. Unikaj produktów zapierających: czekolady, kakao, słodyczy, jajek, marchwi i białego ryżu oraz bananów.
  4. Regularnie pij wodę. Każdego dnia przynajmniej 1,5-2 litry płynów, przede wszystkim niegazowanej wody mineralnej.
  5. Zadbaj o ruch, który usprawnia perystaltykę jelit. Staraj się każdego dnia wykonywać aktywność kosz warzywfizyczną.
  6. Ureguluj czas wypróżnień. Jeśli czujesz parcie na stolec nie powstrzymuj się przed wypróżnieniem, gdyż sprzyja to rozleniwieniu jelit.
  7. Nie używaj środków przeczyszczających, początkowo pomogą, a potem zaszkodzą Twoim jelitom. Mogą także spowodować odwodnienie i groźne niedobory składników odżywczych, witamin i pierwiastków. Zamiast tabletek sięgaj po naturalne przyśpieszacze pasażu jelitowego:
  • suszone śliwki,
  • figi,
  • nasiona lnu,
  • ciepła woda z cytryną,
  • pestki słonecznika

Zobacz także