Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

W gabinecie dietetyka

lifestyle | 21.05.2015
W gabinecie dietetyka

Podjąłeś decyzję i chcesz skorzystać z pomocy dietetyka? Zastanawiasz się jak wygląda takie spotkanie, co powinieneś zrobić, aby właściwe się przygotować i jak rozmawiać ze specjalistą, aby wizyta przyniosła oczekiwane efekty? Przeczytaj nasz poradnik, w którym uwzględniliśmy najważniejsze zasady przygotowywania się do wizyty, opisaliśmy jak ona wygląda i czego możesz się po niej spodziewać.


Krok pierwszy - decyzja i wybór dietetyka

Zdrowe żywienie jest w modzie, toteż każdy z nas stara się być ekspertem w tej dziedzinie. Dietetyków w Polsce przybywa, bo świat zachłysnął się trendami na szczupłą sylwetkę. W dobie powszechnego dostępu do internetu wybór specjalisty nie powinien być problemem. Możemy zdecydować się na wizytę w prywatnym gabinecie lub poszukać dietetyka mającego umową z NFZ. Z wyborem dietetyka jest jak z wyborem lekarza- warto pójść do poleconego. Najlepiej jeśli zdamy się na rodzinę lub znajomych. Ostatecznie zostają nam opinie w Internecie. Bez względu na to, jaki mamy cel wizyty warto szukać prawdziwego fachowca, który ukończył studia wyższe. Dietetyka jest obszerną dziedziną, a wiedzy z jej zakresu nie da się posiąść wyłącznie na kursie czy studiach podyplomowych.


Krok drugi - papierkowa robota

Drugie sniadanieGdy wybór dietetyka mamy już za sobą czas na poczynienie odpowiednich przygotowań do wizyty. Najczęściej specjalista prosi nas o spisanie trzydniowego, przykładowego jadłospisu. Najlepiej, aby nie był to okres, w których mieliśmy badania kontrolne i długo pozostawaliśmy na czczo. Urlop, święta czy weekend też nie darzą specjaliście pełnego obrazu naszych zwyczajów żywieniowych. Spisując jadłospis wybierz modelowe dni powszednie i jeden weekendowy, czyli opisz jak się żywisz na co dzień, chodząc do pracy, na uczelnię czy do szkoły oraz w dzień wolny od obowiązków. W zeszycie (nie na kartce, bo łatwiej ją zgubić) napisz datę i poszczególne posiłki. Bez względu na to ile ich jest (jeden, pięć lub więcej) wypisz każdy z nich. Podobnie jest z produktami. W jadłospisie uwzględnij wszystkie posiłki i przekąski (nawet jeśli był to pączek). Pamiętaj, że dietetyk nie ocenia Ciebie tylko twój sposób żywienia. Spisując potrawy wypisz poszczególne ich składowe (np. kotlet: rodzaj mięsa, czy była panierka,) oraz określ wielkość. Możesz użyć miar domowych (np. szklanka) lub odnieść wielkość do przedmiotów uniwersalnych (np. kromka chleba wielkości dłoni).
Oprócz jadłospisu niezbędne mogą być także wyniki badań. Jeśli wiesz, że zdiagnozowano u Ciebie chorobę Hashimoto, weź ostatnie badanie stężenia hormonów i USG tarczycy. Jeśli podejrzewasz zaburzenia lipidowe, postaraj się uprzednie wykonać badania krwi, aby dietetyk wiedział jak poważne są odchylenia np. w stężeniu cholesterolu. Im więcej informacji o swoim stanie zdrowia zaprezentujesz dietetykowi, tym dieta będzie bardziej dopasowana do twoich potrzeb i stanu zdrowia.


Krok trzeci - przygotowanie

Z reguły w gabinecie dietetyka wykonywane jest badanie składu ciała. Dzięki niemu specjalista wie z jakim problemem (nadmiar tłuszczu podskórnego, zastój wody) przychodzi do niego pacjent. Przed takim badaniem warto odpowiednio się przygotować, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Zatem: bądź na czczo, nie uprawiaj aktywności fizycznej dobę przed badaniem, nie pal i nie pij alkoholu 8 godzin przed Jabłkobadaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub występują u ciebie inne przeciwwskazania do przeprowadzenia badania składu ciała, koniecznie poinformuj o tym dietetyka. Dobry specjalista z pewnością zada ci szereg pytań zanim przystąpi do badania, ale lepiej dmuchać na zimne.


Przebieg wizyty

Po zapoznaniu się dietetyka z pacjentem przychodzi czas na wstępny wywiad ogólny. Dietetyk pyta się o występowanie chorób, alergii i nietolerancji pokarmowej. Analizuje historię chorób występujących w rodzinie. Po wstępie przychodzi czas na dogłębny wywiad żywieniowy. Wspólnie z pacjentem omawia spisany jadłospis, pyta o nawyki żywieniowe, tryb życia, pracy i aktywność fizyczną. Po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu żywieniowego, który stanowi główny punkt wizyty i może trwać nawet 30-40min, przechodzi się do analizy dzienniczka żywieniowego, wyników badań i zadawania pytań pomocniczych, by dopełnić obrazu pacjenta.
Po zakończeniu wywiadu żywieniowego następuje badanie antropometryczne: ważenie i mierzenie. Po otrzymaniu tych parametrów dokonywane jest badanie składu ciała i analiza jego wyników.
Przy pierwszej wizycie dietetyk ustala plan działania, informuje o błędach w naszym jadłospisie i umawia na kolejne spotkanie. Przekazanie diety następuje drogą pocztową lub mailową. W zależności od celu leczenia dietetycznego (odchudzanie, utrzymanie wagi, leczenie podstawowej choroby), ustala się harmonogram spotkań i dalsze terminy.


DietetykKoszt wizyty jest różny i w dużej mierze zależy od tego czy pójdziemy to specjalisty w ramach NFZ (wizyta jest darmowa), czy do prywatnej poradni lub gabinetu (wizyta odpłatna). Niestety tych pierwszych jest jak na lekarstwo. Dlatego częściej korzystamy z usług prywatnych specjalistów. Koszt wizyty waha się od 50 do 200 złotych. Najczęściej determinuje go miejscowość, w której korzystamy z usług dietetyka. Kolejne kroki (ustalenie diety, zakupy) to kolejne wydatki ustalane indywidualnie. Wiele oferuje specjalne pakiety dla par, rodzin czy osób posiadających kody rabatowe.
Dietetyk to ekspert, który ma do dyspozycji szeroko dostępne lekarstwa - żywność. Pamiętajmy, że to właśnie właściwa dieta powinna być na pierwszym miejscu w profilaktyce wielu schorzeń, leczeniu nadwagi i otyłości oraz wspomaganiu kuracji podstawowych chorób.

Zobacz także

Komentarze (2)

Środa, 15 lipca 2015 | 17:18:51 brunetka 34

Tak się bałam wizyty u dietetyka i długo zwlekałam. Myślałam, że mnie wyśmieje. Jestem osobą dość wstydliwą, a ważenie się przy kimś zupełnie obcym wprawia mnie w prawdziwe zawstydzenie. Na szczęście Wasz artykuł przekonał mnie, żebym wreszcie przełamała swoje lęki. A choć i tak odchudzam się przez Wasz portal, bo wygodniej, taniej, szybciej, nowocześnie, to jednak wizyta u dietetyka wiele mnie nauczyła. Polecam każdemu!


Wtorek, 22 września 2015 | 14:11:11 Anniiaa 0

Poszłam do dietetyka z polecenia. Przygotowałam się zgodnie z podobną instrukcją znalezioną gdzieś w internecie. Na wizytę mino iż prywatną czekałam długo więc miałam spisane dwa tygodnie jedzenia i aktywności. Byłam zaskoczona przebiegiem wizyty. Pani dietetyk spojrzała na mnie, kazała stanąć na wadze (mimo, ze było to urządzenie z pomiarami tylko mnie zważyła), nie zmierzyła mi obwodów. Zaczęła zadawać pytania odnośnie tego co lubię jeść i czy mam jakieś produkty, których nie lubię. Powiedziałam, że mam spisane posiłki z kilku dni. Zasady zdrowego żywienia wprowadziłam już wcześniej. Nauczyłam się jeść pięć razy dziennie. Łaskawie na to spojrzała ale nie przejrzała dokładnie. Podała mi termin kolejne wizyty i za tydzień otrzymałam dietę. Była oderwana od rzeczywistości. Lubie gotować ale nie mam na to tyle czasu ile było potrzeba. Przemęczyłam się tydzień. To były źle wydane pieniądze. Nigdy więcej. Przewagą diety z dietmap jest możliwość wymiany posiłków. mogę coś ugotować na dwa dni albo odszukać przepis z użyciem resztek, które mi zostały np. pierś z kurczaka do sałatki. Dietetyk daje ścisły jadłospis. Często jest tam np. pół pomarańczy jednego dnia i za tydzień drugie pół. Nie mam zamiaru wywalać jedzenia do kosza.Jest z pewnością wielu świetnych dietetyków. Ja niestety trafiłam źle. Dzieki temu trafiłam tu i nie żałuję :)