Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Wszystko o oleju rzepakowym, czyli Oliwa Północy pod lupą

odżywianie | 19.07.2016
Wszystko o oleju rzepakowym, czyli Oliwa Północy pod lupą

Współcześni konsumenci mają dostęp do szerokiego asortymentu olejów, które znaleźć mogą na sklepowych półkach. One to aż uginają się pod naporem najróżniejszego rodzaju tłuszczów roślinnych, których smaku, zamachu oraz pochodzenia, nawet byśmy sobie nie wyobrażali. Znaczenie olejów rośnie tym bardziej, iż w ostatnich latach obserwuje się stopniowy i powolny, lecz w miarę stały spadek spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a odwrotnie proporcjonalna zależność dotyczy tłuszczów roślinnych. Rafinowane, nierafinowane, zapakowane w coraz to wymyślnej formie - wszystko po to, by przyciągnąć konsumenta. Czy rzeczywiście spożywanie tego typu tłuszczów przyniesie wymierny efekt? Jednym z nich jest olej rzepakowy. Czy warto go spożywać? A jeśli tak to w jakiej formie i jakie wymierne efekty nam to przyniesie?

Olej rzepakowy - to chyba najbardziej znany, lubiany i stosowany olej z całym kraju. Nazywany jest oliwą północy ze względu na jego sławę, różnorodność zastosowania oraz popularność na sklepowych półkach. olejOlej rzepakowy produkowany jest z nasion rzepaku jako jedną ze znaczących roślin oleistych w naszej szerokości geograficznej. Jeszcze do czasów po drugiej wojnie światowej tłuszcz ten charakteryzował się wysoką zawartością szkodliwego i niebezpiecznego dla zdrowia człowieka związku - kwasu erukowego. Po czasie stwierdzono, iż rzepak odmiany jarej cechuje się zawartością tego związku na poziomie około 6%, wobec tradycyjnie stosowanych, które zawierały ponad 50% niebezpiecznego związku.

Olej rzepakowy charakteryzuje się prozdrowotnym wpływem na organizm człowieka, ze względu na korzystne związki występujące w jego składzie. Tłuszcz ten cechuje się idealną proporcją kwasów tłuszczowych, którą można nazwać mianem prozdrowotnej. Jest to bowiem spowodowane wysoką zawartością kwasu oleinowego, oraz linolowego i linolenowago - tłuszczów - które zaliczane są do cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych i niesyntetyzowanych przez ludzki organizm.

Olej rzepakowy ma bardzo wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim oprócz cennych, wspomnianych już nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera także istotne dla organizmu substancje takie jak: tokoferole, beta-karoten, fosfatydy i różnego rodzaju białka. Składniki te są zawarte szczególnie w olejach nierafinowanych, czyli nieoczyszczonych. Rafinacja bowiem to proces technologiczny, który ma na celu usunięcie wszelkich substancji antyodżywczych, smaku i zapachu oleju. Dzięki temu zabiegowi olej rzepakowy ma wyższą temperaturę palenia, przez co nadaje się do długotrwałego smażenia w wysokiej temperaturze. Jego nierafinowany odpowiednik zaś będzie nadawał się jedynie do sałatek, dipów, sosów i jako składnik marynat - czyli w wersji na surowo. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, iż proces rafinacji usuwa substancje antyodżywcze i zanieczyszczenia olejów, które wpływają na jego smak, zapach, olej roślinnyjakość i przydatność kulinarną. Pożądane składniki tłuszczu zostają niemal nienaruszone, dlatego też rafinowany olej rzepakowy będzie również cechował się zawartością NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych), czy też witaminy E.

Wykazano również, iż włączenie oleju rzepakowego do diety sprzyja poprawie parametrów gospodarki lipidowej. Jest to związane ze zmniejszeniem stężenia cholesterolu całkowitego i jego aterogennej frakcji LDL. Jednakże tłuszcz ten nie ma wpływu na poziom tzw. "dobrego cholesterolu" HDL. Pomimo tego, specjaliści zwracają uwagę, by włączyć ten tłuszcz do diety osób, które zmagają się z chorobami układu krążenia, konsekwencjami udaru mózgu, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, a także na niektóre nowotwory tj.: piersi, jelita grubego i gruczołu krokowego. Należy jednak podkreślić, iż zalecenia ekspertów dotyczące szczególnie profilaktyki chorób występujących na tle miażdżycy dotyczą zwiększenia spożycia oleju rzepakowego kosztem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Reasumując, pomimo, iż na rynku słyszymy o modzie na coraz bardziej wymyślne oleje, warto czasem skupić się na rodzimych, dobrych jakościowo produktach. Do tych niewątpliwie zaliczyć można olej rzepakowy, który ze względu na swe korzystne właściwości powinien być na stałe włączony do codziennej diety.

Zobacz także